Öğrenci Bilgi Sistemine Nasıl Ulaşabilirim?

Öğrenci Bilgi Sistemine https://obs.idu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Öğrenci Kimlik Kartımı Nereden Alabilirim?

Öğrenci Kimlik Kartlarını fakültenizden teslim alabilirsiniz.

 

Bölümüm Hangi Kampüste?

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uzundere Yerleşkesinde,

Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Güzelyalı Yerleşkesinde,

Hazırlık Eğitimi, Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü Kemalpaşa Yerleşkesindedir. 

Diğer tüm Fakülteler Üçkuyular- Ana Yerleşkededir.

 

Ders Kaydımı Ne zaman ve Nasıl Yapabilirim?

Ders kaydınızı her yıl ilan edilen akademik takvimde belirtilen ders kayıt tarihleri arasında OBS üzerinden yapabilirsiniz. (YKS ile yerleşen 1.sınıf öğrencilerinin ders kayıtları otomatik yapılmaktadır)

OBS üzerinden ders seçiminizi yaptıktan sonra kesinleştirmeniz durumunda ders kaydınız danışmanınızın onayına sunulmakta danışman onayı neticesinde ders kayıt süreciniz tamamlanmaktadır. Ders kaydı için öncelikle öğrenim gördüğünüz bölüme ait belirlenen dönemlik/yıllık ücreti ödemeniz gerekmektedir.

 

Derslere Devam Zorunluluğu Var mı?

Bir Eğitim- Öğretim döneminde tüm fakültelerde derslere %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır.

 

 

Uzaktan Eğitim Sistemine Nasıl Giriş Yapabilirim?

Uzaktan Eğitim Sistemine http://uzem.idu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Öğrenci Bilgi Sistemindeki Fotoğrafımı Nasıl Güncelleyebilirim?

Öğrenci Bilgi Sisteminde kayıtlı fotoğrafınızı “Kullanıcı İşlemleri” sekmesinde bulunan “Fotoğraf Güncelle” butonu ile güncelleyebilirsiniz. Öğrenci Bilgi Sistemine eklemiş olduğunuz fotoğrafın Öğrenci İşleri tarafından onaylanması halinde fotoğraf güncelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

 

İsteğe Bağlı Hazırlık Eğitimi var mı?

Üniversitemizde isteğe bağlı hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.

 

 

Ders İçeriklerine Nasıl Ulaşabilirim?

Ders içeriklerine https://obs.idu.edu.tr/oibs/bologna/start.aspx?gkm=001032210377703660036606389603418432194333453222434480 adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Ne Kadar Süre ile Kayıt Dondurabilirim?

Tek seferde en fazla iki dönem olmak üzere; Yabancı dil hazırlık sınıfında toplam en fazla iki dönem, ön lisans programlarında iki dönem ve lisans programlarında dört dönem kayıt dondurabilirsiniz. Kayıt dondurulan süreler azami öğrenim süresinden sayılmaz.

 

Kaydımı Nasıl Sildirebilirim?

Kaydınızı sildirmek için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başka bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yapmanız durumunda ise yatay geçiş yaptığınız Yükseköğretim kurumu ile yapılan yazışmalar sonucunda kayıt silme işlemleriniz gerçekleşmekte olduğundan kaydınızı sildirmek için tarafımıza herhangi bir başvuruda bulunmanıza gerek yoktur.

 

İzmir Demokrasi Üniversitesinde Yaz Okulu Uygulaması Var mı?

İzmir Demokrasi Üniversitesinde Yaz Okulu Uygulaması bulunmamaktadır.

 

Diğer Üniversitelerden Yaz Okulu Alınabilir mi?

Öğrencilerimiz başka bir üniversitenin yaz okulunda ders alabilirler. Bunun için Ders alınacak olan diğer üniversitelerin programının ÖSYM yerleştirme taban puanının, öğrencinin İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde yerleştiği programın taban puanından daha yüksek olması gerekir.

Alınacak dersin denkliğinin içerik, dil, AKTS kredi ve saat açısından ilgili yönetim kurulu tarafından önceden kabul edilmesi gereklidir. Diğer Üniversiteden alınan dersin AKTS kredi değerinin Üniversitemizdeki yerine alınan derse eşit ya da yüksek olması gerekir. Ön Lisans ve Lisans öğrencileri toplam 20 AKTS’ye kadar (üç ders) sınırlı olmak koşuluyla diğer üniversitelerin yaz okulunda açılan dersleri alabilirler. 

 

Diplomamı Benim Yerime Bir Başkası Teslim Alabilir mi?

Diplomanızın sizin yerinize bir başkasının alabilmesi için ilgili kişiye noter vekâleti vermiş olmanız gerekmekte olup, diploma teslimi için Öğrenci İşlerine Daire Başkanlığına ilgili vekaletnamenin aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.